אפקט המסה, החלום ושִברו

השבוע בשבוע שעבר לפני זמן מה סיימתי לשחק בשני משחקים. שני משחקי מחשב. שני משחקי מחשב שנהניתי מהם ביותר. שני משחקי מחשב שנהניתי מהם ביותר. אלו הם Dreamfall ו- Mass Effect 3. וזהו סיפורם.

Dreamfall הוא משחק בן שש. פרי עטו ומוחו של Ragnar Tornquist והמשך ישיר של המשחק The Longest Journey, ממשחקי ההרפתקה הטובים של העשור הקודם. משחק התפקידים – או משחק ה"יריות ושיחות" – ME3 הוא יצירת המופת האחרונה מבית Bioware; מה יש לשני המשחקים האלה במשותף? ראשית, הם נהדרים, ושנית, התאכזבתי מהסופים שלהם.

אם נתחיל מ Dreamfall, הנה הסבר מפורט מ-2006(!), שנת היציאה של המשחק, מדוע הסוף המדכא והאפל של המשחק מעצבן ומייסר. בקצרה: משאירים את השחקנים עם הלשון בחוץ, טעונים מלא שאלות וללא תשובה ועם הרגשה של כישלון שלא באשמתם. זה היה מרגיז אם זה היה משחק שני בטרילוגיה של משחקים שנתיים, אבל זה לא נסלח כאשר שש שנים לאחר צאת המשחק, עדיין לא ברור מתי ייצא המשך, למרות שרגנאר, המפתח הראשי, התחייב שיהיה כזה.

באשר ל-ME3, אני חושב שרוב מה שיש לי לומר נאמר בסרטון הבא:

 

[youtube 6M0Cf864P7E]

 

אני חייב להודות שמתוך עשר הסיבות שהוא מונה, אני מסכים עם רובן:

 1. באמת לא ברור מה פתאום ג'וקר בורח עם ה"נורמנדי" ואיפה הוא לעזאזל נמצא כך שהוא מתרסק על פלנטה שנראית כמו "ממש לא כדור הארץ". נראה שאחד המפיקים האחראים על עקביות והיגיון פנימי נרדם בשמירה.
 2. איך לעזאזל מצאו את עצמם חברי למשימה האחרונה (על כדור הארץ) בחזרה על הנורמנדי? ועוד עלו עליה בזמן לברוח למערכת כוכבים אחרת? WTF?
 3. לא משנה מה בוחרים, ממסרי המסה מושמדים. זה מחיר מאוד כבד לשלם לתרבות הגלקטית ובחיי אדם, אבל הבעיה העיקרית שלי עם זה שהיא שזה לא נרמז בשום מקום ולא מוסבר מדוע זה קורה. וגם מתחבר עם נקודה 10.
 4. אאוץ'! כולם תקועים במערכת השמש. זה לא חור בעלילה כמו שזו בעיה קשה לצי ה"מנצח" ומכניס את מערכת השמש לבעיה כלכלית לא קטנה, כמו גם את כל הגזעים המשתתפים לבעיה ביטחונית כי אין להם ציים בעולמות הבית. זה גם מבאס את התחת שהקוואריאנים, שרק עכשיו מצאו מחדש את כוכב הבית שלהם נשארו בלי סיכוי לחזור אליו, לפחות לכמה מאות שנים. (אגב, בניגוד למה שהקריין אומר, הם לא ימותו ברעב כי ספינות החקלאות שלהם גם נמצאות במקום). ואם הטוריאנים באמת לא יכולים לאכול אוכל מכדור הארץ….רעב הוא דרך גרועה למות.
 5. פשלה של המפתחים – המון עבודה מסתכנת רק בגרף ירוק? מטופש ומאכזבף בייחוד כשזה כבר נעשה טוב יותר במשחק השני בסדרה.
 6. פספוס, פספוס, פספוס. פשוט חבל שלא מראים לנו "מה קרה הלאה". בעוד שסרטונים מושקעים היה הכי טוב, אני מוכן להתפשר אפילו על שקופיות טקסט כמו ב Dragon Age: Origins.
 7. הוא אומר את זה טוב יותר בנקודה 8.
 8. טוויסט מיותר ברגע האחרון שבקושי נרמז במהלך המשחק והוא חסר היגיון. כל מילה בסרטון בקשר לזה היא בסלע.
 9. הזדמנות שבוזבזה. *אנחה*. עכשיו הם מסרסים את הדמות המגניבה של שפרד?
 10. נקודה זו מראה על עצלנות, אבל אם חושבים על זה, נכונה רק אם מסתכלים על הסצנות האחרונות עצמן. לפעולות השחקן במהלך המשחק יש הרבה השפעה שאמורה להישאר אחר כך – גורלם של ארבעה גזעיםף למשל.
 11. זה לא מקבל מספר, אבל מאיפה לעזאזל הביאו את אופציית הסינתזה הנבובה הזו? וההתייחסות לדאוס אקס צודקת במאה אחוז.

 

המעניין הוא, שהתגובה של קהל המעריצים הייתה כה חזקה, שביו-וור החליטה ליצור סוף מושקע יותר, וכבר החלה בהזמנת שחקנים להקלטת שורות נוספות.

 

מה שדי מדהים – אם כי אולי לא לגמרי מפתיע – זו כמות הדיון שמתרחשת ברשת בעקבות ההתרעמות על הסוף הזה. אני חושב שראיתי מאמרים וכתבות בעד, נגד, או נייטרליים. כאלה הכתובים בזעם או בשקט. פשוטים, חכמים ואפילו המאמר הכי אקדמי שקראתי על משחקים אי פעם. נראה לי שעצם השיחה הנרחבת הזו היא סימן לכך שביו-וור עשו משהו בסדר...וכשבאתי לכתוב את הפוסט הזה, גיליתי את הסרטון (האפולוגטי?) הבא:

[youtube ZZOyeFvnhiI]

 

3 comments on “אפקט המסה, החלום ושִברו
 1. "נראה שאחד המפיקים האחראים על עקביות והיגיון פנימי נרדם בשמירה."

  יש כמה סיבות לזה:

  1. דרו קרפשין, הכותב הראשי של הסדרה, עזב את Bioware באמצע ההפקה של ME2.
  2. במקור Bioware תכננו סוף אחר(התסריט שלו מסתובב ברחבי הרשת) אבל שינו אותו ברגע האחרון(חודשים בודדים לפני השקת המשחק).
  3. קייסי הדסון(מעצב/מפיק ראשי של הסידרה) כתב את הסצינות האחרונות של משחק מבלי להתייעץ עם שאר הכותבים.

  • סתםאחד, אשמח לראות סימוכין – מאיפה את המביא את המידע הזה? לגבי סעיפים 2,3.

   • בקשר ל-3, אחד הכותבים חשף את זה בפורומים של פני ארקייד(קישור לכתבה בנושא:http://gamerant.com/bioware-mass-effect-3-ending-curt-139503/all/1/) ואז הכחיש את כל העניין(למרות שידוע שהמשתמש שרשם זאת מזוהה עם אותו הכותב).
    הם שינו את התסריט של הסוף אחרי ההדלפה של המקורי בנובמבר(ולמען האמת הם פחות או יותר הדבר).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *