ערב משחקים עם החבר'ה- טריוויה לבּוּרים

באותו ערב משחקים ידוע עליו סיפרתי לכם, חרגתי ממנהגנו בקודש, ושיחקנו ב"משחק מסיבה"- זה, למי שלא בקיא בתחום, סוג משחקים שמיועד ליחסית הרבה אנשים ומכוון ספציפית לאלה שאינם משחקנים. קצת דומה למה ש "גיטר הירו" עשה בתחום משחקי הוידאו- משהו שגם אנשים בלתי-גיקים בעליל יכולים להנות ממנו.

הפעם מדובר במשחק הטריוויה Wits and Wagers, או "הרהורים והימורים" אם הייתי מוכר את המשחק בארץ, מבית Northstar Games. כיאה למשחק טריוויה אין בו מכניקות מסובכות, אבל שלא כמו כל משחקי הטריוויה האחרים, כאן לא נוצר בצב בו תמיד מנצח הגאון התורן, שיודע את כל התשובות. כאן מופעלים כישרון בהימורים יחד עם לדעת מי בחבר'ה הוא הגאון התורן.

המשחק עובד ככה: אם יש מעל שבעה שחקנים, מתחלקים לקבוצות. אחרת, כל אחד משחק לבד. לכל שחקן (או קבוצה) יש שני אסימוני הימור בצבע מסוים, לוח מחיק קטן וטוש. המשחק לא כולל מטלית למחיקה, אז נא להביא מהבית- אם כי חולצות, ניירות טישו ופרוות כלב יכולים כולם לשמש כתחליף.  בכל משחק משתמשים בכרטיס ובו שבע שאלות, בתום השאלה השביעית נגמר המשחק ומנצח השחקן לו הכי הרבה נקודות- כלומר, אסימונים. יש 100 כרטיסי שאלות כאלה במשחק שמבטיחים מגוון לאורך זמן ושלל אסימוני הימורים בערכים שונים.

השאלות כולן בעלות תשובות מספריות וכאשר מוקראת שאלה, יש לכולם 30 שניות (הנמדדות על ידי שעון חול קטן וצבעוני) לכתוב מה התשובה לדעתם. זה יכול להיות מספר שדות התעופה בארה"ב, אחוז ההצבעה לקלינטון בבחירות הקודמות או גובה האוורסט ברגל. לצערנו רוב השאלות סובבות סביב נתונים ודברים אמריקאיים, כמו שתי הדוגמאות הראשונות וגם אם לא, אז יחידות המידה אמריקאיות. כמה שלג יורד בממוצע באנקורג', אלסקה, למשל, באינ'צים?

אחרי שכל שחקן רשם את תשובתו, התשובות מסודרות מהקטנה לגדולה על הלוח, כאשר תשובות זהות מונחות באותו מקום. כאן נכנס החלק המעניין של המשחק והשונה ממשחקים אחרים- כל שחקן יכול להמר עם הנקודות שלו על עד שתי תשובות שונות (נזכיר כי זה משחק למינימום ארבעה שחקנים), או שהתשובה קטנה מההצעה הכי קטנה שנכתבה. בכל מקרה אין לו שום חובה להמר על התשובה שהוא עצמו כתבניחשקרא במעי תרנגולת. התשובה הנכונה מוקראת מגב הכרטיס ובודקים מי זכה. תשובה זוכה היא זו הקרובה ביותר לתשובה הנכונה,אשר לא עוברת אותה. כלומר, אם השאלה הייתה כמה גרבילים נדרסים כל שנה למוות במחוז פונטיאק, אוקלוהומה והתשובות שנכתבו היו 25, 150, 230, 1001 ו- 2343, אז אם התשובה הנכונה היא  20, זוכה מי שבחר בתשובה "יותר קטן מהאפשרות הכי קטנה". עכשיו קל לראות שלא רק כדאי לדעת את תשובות, אלא גם שאם לא יודעים, כדאי למצוא מישהו שעל התשובות שלו אפשר לסמוך (למשל, אם השכן שלכם מומחה לגרבילים) ולתכנן בצורה נבונה את ההימורים.

זה מתבטא בעובדה שתשובות קיצוניות מניבות יחס זכייה יותר טוב מתשובות באמצע- בדוגמת הגרבילים שלנו (הם כאלה חמודים!) אז 230 תקבל יחס של 2:1, 150 ו- 1001 יחס של 3:1 ו- 25 ו- 2343 יחס של 4:1. התשובה "יותר קטן מהכי קטן" היא תמיד ביחס של 6:1. צריך גם לחשוב כמה מהאסימונים שלכם לשים על תשובה מסוימת, כי אתם עלולים לאבד אותם.

בעוד שכשאשר שיחקתי W&W עם המשפחה כמה פעמים זו הייתה הצלחה גדולה ומבדרת, למרות האמריקאיות של השאלות, החבר'ה שלי לא כל כך אהבו את המשחק – משחקנים כבדים מדי, כנראה. עבורם הצד החיובי לא היה שאיזה דודה כותבת תמיד מספר בלתי הגיוני בעליל בתשובה (40 מטר שלג בשנה? באמת?) או שהימור לא נכון אחד יכול להפוך מנצח למפסיד ולהפך, אלא שהמשחק קצר מאוד ואם אין התבחבשויות המוניות לוקח לא יותר מחמש עשרה – עשרים דקות לכל שבע השאלות. יסמין ניצחה, אגב, במשחק שלנו, אם אתם שואלים.

למשחק יש גם גרסת "משפחה" עם מכניקה שונה במקום ההימורים, והרחבה בדמות עוד שאלות טריוויה.

[iframe: src="http://rcm.amazon.com/e/cm?t=hamihakithehe-20&o=1&p=8&l=as1&asins=B000809NNC&fc1=000000&IS2=1&lt1=_blank&m=amazon&lc1=0000FF&bc1=000000&bg1=FFFFFF&f=ifr" style="width:120px;height:240px;" scrolling="no" marginwidth="0" marginheight="0" frameborder="0">]

One comment to “ערב משחקים עם החבר'ה- טריוויה לבּוּרים”
  1. אז לא הבנתי משהו, אני משפחה או חבר'ה? כי דווקא דיי נהנתי ואני גם גיימר דיי כבד (אמנם כרגע אני מכור למשחק קלפים בפייסבוק שכמעט לא נותן שליטה על הנעשה בו אבל…) – אני חושב שזה משחק מצויין לחבר בין שחקנים ותיקים לשחקנים חדשים או כאלה שנרתעים ממשחקי חברה/שולחן/תפקידים/כח.
    *אפשר גם לציין כי ניתן כמובן לבלף בתשובות וכך לנסות להפיל שחקנים ש"רוכבים" עלייך לנצחון.

Comments are closed.