ביקורת ספר: Daemon

בפעם השנייה בתולדות המשחקיה, אני רוצה לדבר כאן על ספר. במקרה הזה זהו ספר מתח. לא סתם ספר מתח – "דימון" מאת דניאל סוארז הוא הספר שהכי הפחיד אותי בעשור האחרון.

"דימון" הוא ספרו הראשון של דניאל סוארז, שמאז כתב לו ספר המשך בשם Freedom TM. "דימון", שנכתב בשנת 2006 הוא מותחן טכנולוגי (Techno Thriller) – ספר מתח שמשתמש בטכנולוגיה בכדי להסביר את מרכז השתשתלות העניינים. בניגוד לספרי מדע בדיוני, הוא לא מסתכל על העתיד הרחוק, אלא על העתיד הקרוב מאוד. למעשה, העובדה שקראתי את הספר ב- 2011 הפכה אותו לעכשווי ברוב המתואר בו, מה שרק מוסיף לתחושת הריתוק והאימה כי הטכנולוגיה המתוארת בו אינה "הטכנולוגיה של מחר" כמו ב"האח הקטן" למשל, אלא הטכנולוגיה של עוד חמש דקות. אימה? מיד אסביר.

אם ספרים דומים בז'אנר, כמו אלה של טום קלאנסי, עוסקים בטכנולוגיה של אקדחים, רדארים, מטוסים ופצצות, הרי שהטכנולוגיות המככבות בדימון הן אלה הקשורות לרשתות תקשורת, גלאים מתוחכמים, מחשבים, קריפטוגרפיה, בינה מלאכותית וכמובן, האינטרנט. עלילת הספר סובבת סביב מתיו סובול, מפתח משחקים גאון ועשיר אשר נמצא במרכזה של תכנית גרנדיוזית לעשות… משהו. מכיוון שהבנת התכנית המפלצתית בהיקפה, או אפילו רק חשיפה חלקית שלה, הם עיקר העלילה, אני לא אחשוף אותם כאן. נגלה רק שסובול אינו ממש איש נחמד. הוא גם לא גיבור הסיפור…בעיקר בגלל שהוא מת. אני לא מתכוון לזה שהוא "מת" ולכן הספר עוקב אחר מעשיו כרוח רפאים נקמנית או בפלאשבקים מסובכים. הוא פשוט מת…אבל בשל התכנית שלו, הוא ממשיך להשפיע על העולם.

הסיפור מסופר מנקודת מבטן של כמה דמויות: בלש משטרה ותיק החוקר מספר מקרי רצח מוזרים, האקר חסר מצפון החפש הצלחה בכל מחיר ומומחה אבטחה בעל רקע מסתורי. כולם נשאבים לתוך התכנית של סובול, המבוצעת על ידי יציר כפיו, ה- Daemon. למי שלא מכיר את המונח, הכוונה אינה לאיזה שד מיסטי, אלא לתכנת עזר הפועלת ברקע ומקורו בימי ה UNIX הראשונים. הדברים המופלאים והאיומים שהדימון מבצע, כולם בעזרת טכנולוגיות שקיימות כבר היום או לפחות נמצאות בשלבי פיתוח מתקדמים, מרתקים כפי שהם מפחידים. איבדתי לא מעט שעות שינה בהרהורים ליליים כיצד אנו נותנים לטכנולוגיה להשתלט על חיינו והמחיר שאנו משלמים על כך במהלך קריאת הספר ואני חושב שזוהי גדולתו. אם תהיות על השימוש שלנו בטכנולוגיה לא מתעוררות מתבמונות על רכב אוטונומי קטלני, ייצור כלי נשק במדפסות תלת-מימד, וקריסת חברות עקב התעללות ברשתות המחשבים שלהן, אתם או בורים או שאננים.

כל זה לא מוריד מהיכולות של סוארז ככותב. העלילה קולחת, הדמויות אמינות ומושגים טכניים מוסברים היטב לאנשים שאינם מכירים אותם מצד אחד, אך אינם מעיקים לאלה שמכירים מצד שני. מונחים כמו משחקי רשת המוניים, עורכי שלבים וטקסוטרוץ יהיו מוכרים לרוב, אם לא כל, קוראי המשחקייה והם משולבים היטב בסיפור. תיאור של משחק בימ"ר מלחמת עולם שנייה בדוי הולך יד ביד עם הסבר על מעקב ברשת וסצנות פעולה על גבי רכב נוסע משתלבות בטקטיקות לחץ פסיכוליגי וסריקות fMRI. הספר מותח, הגיוני וכתוב היטב, היה קשה לי להניח אותו מידי בזמן הקריאה.

החסרון העיקרי של הספר, מבחינתי, הוא הסיום – מכיוון שהעלילה נמשכת בספר השני, סוף הספר הראשון לא פותר וסוגר את הבעיות שהתעוררו והבלאגן שהתחיל, ולמעשה רק מגביר את התעלומה בטוויסט מעניין. מכיוון שספר ההמשך גם זמין היום, זו לא ממש בעיה, ואפילו שטרם קראתי אותו, עדיין נהניתי מ"דימון" ואני לא מרגיש תלוש.

לסיכום, זהו ספר מעולה ומומלץ ביותר. אם אתם אוהבים מתח, פעולה וטכנולוגיה זהו ספר בשבילכם וההתייחסות למשחקים היא הקצפת שעל העוגה.

לרכישה באמאזון, במחיר של כ 11$, לחצו על הקישור: Daemon אם אתם מעוניינים בגרסת האודיו, הקישור הזה ייקח אתכם לאודיבל, שם תוכלו להנות ממבצע למאזיני המשחקיה הכולל ספר חינם ברכישת מנוי.

4 comments to “ביקורת ספר: Daemon”
  1. הספר תורגם לעברית? אם כן אפשר לדעת מה השם העברי שלו ובאיזה הוצאת ספרים הוא יצא?

    • לצערי, למיטב ידיעתי הספר עדיין לא תורגם לעברית.

Comments are closed.