דרקון ודניאל נפגשים בפונדק

ערב טוב וברוכים הבאים לפוסט חדש!
כן, כן, אני בטוח שאתם בשוק מזה.

היום ברצוני להכיר למי מכם שלא מעורה ברזי קהילת משחקי התפקידים בישראל, את דניאל רוזנברג, האיש הזקן של "הפונדק" והמקים של כנס דרקוניקון, שהואיל בטובו לענות לי על כמה שאלות.

דניאל, ספר בקצרה: מי אתה ומה הוא "הפונדק"?
אני שחקן תפקידים ומשחקי לוח מזה 25 שנה פלוס, מהימים העליזים של הקופסה האדומה. הפונדק הוא קהילה ואתר שייסדתי לפני כ-15 שנה, לאחר שהשתחררתי מהצבא. כיום הפונדק הוא כמו הידרה, יש לנו פורומים עם קהילה, פורטל בעל תוכן למשחקי תפקידים ולוח, את כנס דרקוניקון, הוצאה לאור של משחקי תפקידים בעברית, ואפילו פעם הייתה חנות אינטרנט לפני שהרפתקן כרת את הראש שלה.

מה זה דרקוניקון?
דרקוניקון הוא כנס משחקים שנתי, שהתחיל ככנס צנוע בפריק שהיה מיועד בעיקר למשחקי תפקידים, ומאז בכל שנה הוא גדל ומתפתח. לפני שלוש שנים שילבנו גם משחקי לוח בכנס והיום זה אחת משתי הפעילויות העיקריות. המטרה שלנו בדרקוניקון הוא ליצור חווייה כיפית לשחקנים, בסגנון הכנסים הגדולים שבחו"ל. חשוב לנו לפתח את הקהילה, ולהביא משחקים חדשים לארץ. המשתתפים בכנס זה קהל מגוון, יש מצד אחד גם מבוגרים בני 40 ו-50 שבאים לשחק, וגם נערים צעירים בגילאי 12-13. אחד הדברים שאני אוהב לראות בדרקוניקון זה הורים שמגיעים לשחק ביחד עם הילדים שלהם!

ספר קצת על מאיפה בא הרעיון לכנס ועל ההיסטוריה שלו.
במקור דרקוניקון היה כנס קטן בפריק, שעסק במשחקי תפקידים. המטרה המקורית שלו הייתה להיות מעין "יום משחקים"שירכז את קהילת הפונדק ושחקנים נוספים.
לפני שלוש שנים, אני ואוריין אינטרטור החלטנו להעלות את הכנס מדרגה, לשלב עוד הרבה תוכן של משחקי לוח וגם משחקי תפקידים בכנס, וכך היה – גדלנו מ-150 איש, עד קרוב ל-300 שחקנים בכנס האחרון, עם מגוון אדיר של משחקים. יש הרבה כנסים של משחקי תפקידים בארץ, אבל דרקוניקון הוא הכנס הראשון שגם נותן תשומת לב רבה למשחקי לוח וקלפים, עם אירועים וטורנירים ייעודים.

מדוע בחרת בשם הזה?
כי דרקונים זה מדליק! בנוסף כל הכנסים מסתיימים בסיומת קון (Con) – והשילוב של שניהם הוא דרקוניקון.

איזה צוות מפעיל את הכנס? כמה מהם מתנדבים? כמה קהל יש בו בד"כ?
הצוות שמאחורי דרקוניקון כולל קרוב לעשרה אנשי סגל, כל אחד עם אחריות שונה – משחקי תפקידים, ספריית משחק לוח, טורנירים של משחקי לוח, לוגיסטיקה, שיווק, עיצוב גרפי וכך הלאה. בנוסף ביום הכנס יש עוד מספר אנשי סגל זוטר שעוזרים לנו (תודה!) וכמובן את המנחים ומארגני המשחקים.
כל הצוות מורכב ממתנדבים – דרקוניקון הוא כנס קטן, שהתקציב שלו הוא בערך שליש, אם לא רבע מזה של גיבורים (ביגור). כמו שכתבתי בהתחלה, המטרה שלנו היא לעשות כנס כיפי, וחלק מזה גם אומר שכמה שפחות להתעסק בענייני כספים. לכן גם יש לנו כרטיס יום מלא, שמקנה כניסה לכל האירועים בכנס. זה יותר פשוט גם לנו וגם לשחקנים בכנס.
התחלנו בכ-40 משתתפים, והגענו לקרוב ל-300, זה גידול מרשים של כרבע עד שליש בכמות השחקנים בשנה, הישג שאין כנס אחר היום בישראל שיכול להתגאות בו. אני מקווה שהשנה גם נצליח לגדול בשיעור דומה, למרות המצב הביטחוני.

מה שונה בדרקוניקון מכנסים ישראלים אחרים?
קודם כל זה גם כנס של משחקי לוח. לא משחקי לוח בחדר בצד שאפשר לשחק בהם. לא טורניר וחצי שמופעלים על-ידי בעלי דוכנים – אלא משחקי לוח הם בלב הכנס.
בנוסף, הכיף של המשתתפים הוא ראשון במעלה בשבילנו – נעשה הכל בכדי שהשחקנים ייהנו מהמשחק שלהם בכנס. הכנס גם מופעל בצורה פרטית, ולא על-ידי עמותה או אגודה כלשהי. מצד אחד יש אנשים שפחות ששים לעזור לכנס "פרטי"; מאידך, זה אומר שהחזון שלנו לכנס הוא זה שקורם עור וגידים, ואין "רעשים" כמו שהיה לפני מספר שנים עם כנס אייקון והתביעות המשפטיות על השם וכך הלאה.

האם הכנס הזה מצליח להיות רווחי? 🙂
  עד היום דרקוניקון היה כנס עם תזרים מזומנים חיובי! במלים אחרות, לא הפסדתי כסף על הכנס. מצד שני, אם אני משקלל את מאות השעות שחברי הסגל משקיעים בו, ועלויות נוספות כמו טלפונים וכיו"ב, אין באמת רווח בכנס (ואני גם משלם מסים, אז על כל שקל שנותר בתום הכנס בקופה, חצי שקל הולך למדינה….)

pundak

מה חדש בדרקוניקון 2014?
מבוכים ודרקונים 5! יש לנו משחק השקה מיוחד, רב-שולחני, בו ארבע קבוצות במקביל מנסות להתמודד מול ליץ' רב-עוצמה. מי שרוצה, יכול גם להצטרף למשחקים של פאת'פיינדר, פעם ראשונה בדרקוניקון.
ספריית משחקי הלוח שלנו בכנס גדלה, עם מעל למאה משחקים והמון שולחנות ואנשים לשחק איתם!
יהיו 15 שולחנות של משחקי תפקידים בסבב, כולל פרויקטים כמו משחק הפיראטים של מיכאל פבזנר, ערב תיאוריה של העמותה, וגם משחק תפקידים חי בערב.
סדנאות של משחקי לוח – פעם ראשונה שתוכלו להשתתף בסדנה ולהכיר משחקי לוח חדשים, ואפילו לזכות במשחק לוח במסגרת
Play to Win.

תן לנו את הפרטים המבצעיים: איך מגיעים ומשתתפים?
נכנסים לאוטו, עולים על הרכבת, נוסעים באוטובוס ומגיעים למרכז הקהילתי רמת-אביב, שצמוד לאוניברסיטת תל-אביב. הכנס הוא ב-27.8, מתשע בבוקר עד תשע בערב. מבחינת השתתפות בכנס, מומלץ להירשם מראש באתר, בכדי למנוע המתנה בתור וגם לשמור לעצמכם מקום. הכי שווה זה לקנות כרטיס ליום מלא ולהשתתף באירוע אחר כל סבב. והכי חשוב – בואו ליהנות!

אם יכולת להשתתף במשחק אחד בכנס המתקרב, מה הוא היה?
מצוד בערפל, של שיטת "הטבעת האחת". אני בדיוק קורא את הספר של השיטה, שהיא משחק תפקידים של שר הטבעות, וממש בא לי לשחק בה 🙂

לאן הלאה עם דרקוניקון?
עברנו למרכז הקהילתי של רמת אביב בשנה שעברה, ואם נמשיך לגדול באותו הקצב, בשנה הבאה נצטרך למצוא מקום חדש לדרקוניקון – שזה כנראה האתגר המרכזי של מארגני כנסים בארץ. מרבית המקומות לעריכת אירועים בישראל כוללים לרוב אודיטוריום גדול, שאינו רלוונטי למשחקי לוח או תפקידים. לכן מרבית הכנסים עד היום היו בבתי ספר, שמצד אחד יש להם כיתות לימוד ואולמות שמאוד מתאימים למשחק – אבל לא כיף לשחק בבית ספר. אולמות אירועים מקצועיים דורשים תשלום של עשרות אלפי ₪ ליום, והקהל שלהם זה כנסים מקצועיים כשדמי הכניסה זה מאות שקלים לאדם.
לכן זה היעד לשנה הבאה – למצוא מאורה חדשה לדרקוניקון, עם יותר מקום, מבנה מהודר שכיף לשחק בו, ובמחיר סביר….