מבוכים ודרקונים 5 לא תתורגם

NEW-DD-Logo

לאחרונה הוציאה חברת "מכשפי החוף" (WotC) את המוצרים הראשונים במהדורה החמישית והחדשה של משחק התפקידים הראשון "מבוכים ודרקונים" (מו"ד). מוצרים אללו כוללים נכון לכתיבת שורות אלה מוצרים אלה כוללים את "הערכה למתחיל" וכן את חוקי הבסיס החינמיים(!)

בניגוד לכל המהדורות הקודמות, את "מבוכים ודרקונים 5" כנראה שלא תוכלו לראות בעברית, או בכל שפה אחרת שאינה אנגלית. חברת הצעצועים Hasbro, הבעלים של WotC ומו"ד החליטה שלא להוציא רישיונות לזכייניות למוצרי מו"ד של החברה.
מנגד, נראה שדווקא רשיון פיתוח בדומה ל-OGL/GSL יהיה למשחק, בכדי לאפשר חברות משחקי תפקידים להוציא מוצרים תואמי-מו"ד. כפי שניסח זאת מייק מרלז, המעצב הראשי של המשחק, באופן עקיף משהו: "While the details are still in flux, we can say that we plan to announce the details of our plans sometime this fall. After that announcement, we plan on launching our program in early 2015".

בהתכתבות שערכתי עם נציגה של האסברו, ורניקה פרידריך, היא כתבה כך: "בעוד אנחנו מבינים שמעריצי מו"ד מתלהבים מהמוצרים השולחניים החדשים, החלטנו להוציא את אותם מוצרי משחק התפקידים שולחניים באנגלית בלבד. למרבה הצער, אנחנו גם לא מאשרים בקשות לזכיינות של מוצרי משחקי התפקידים של מבוכים ודרקונים.
ככלל, איננו מרחיבים על החלטות עסקיות אסטרטגיות, כך שאני חוששת שאני לא יכולה לפרט על הסיבות להחלטה זו".

בתגובה לשאלה על האפשרות שהחלטה זו תשתנה בדומה לרישיון הפיתוח בשנת 2015, נעניתי כך:

"[בעניין רישיון הפיתוח עליו דיבר מייק מרלז] החלטה זו בהחלט שונה מהחלטתנו לא להעניק רשות להפקת גרסאות שפה מקומיות של ספרי הבסיס החדשים. מאוד בלתי סביר שנשקול מחדש החלטה זו בעתיד".

אז הנה לכם התשובה של "מכשפי החוף". נראה שמו"ד 5 לא תופיע כלל בעברית (או ביפנית, גרמנית, צרפתית ועוד שפות נפוצות יותר), לצערם הרב של רבים בקהילת משחקי התפקידים וכמובן נציגת WotC בישראל – חברת מאנקי טיים.
מה יהיה עכשיו? מה יחליף את מו"ד 5 בתור משחק התפקידים הנפוץ בעברית? האם ספרי Pathfinder יתורגמו או שנחווה פריחה של משחקים עצמאיים? השאלה נשארת פתוחה.

למי שמתעניין במוצרי מבוכים ודרקונים שראו בעבר אור בעברית, יש סקירה מוצלחת באתר הפונדק.