מו"ד 5: מדריך המפלצות

monster manualמדריך המפלצות, ספר הבסיס השני של המהדורה החמישית של מו"ד יצא לפני כשנה, וסוף סוף הספקתי לעיין בו ולהביא בפניכם את מחשבותיי. יש לציין שהעותק ניתן לי במתנה על ידי Wizards of the Coast.
אני לא חובב גדול של סטטיסטיקות ונתונים ורשימות לרוב משעממות אותי; ובכל זאת, במקום לרפרף על הספר בקלילות ולקרוא רק מפלצת אחת בכל אות מה-ABC בשביל הסקירה הזו, כפי שתכננתי במקור, מצאתי את עצמי קורא כמעט כל אחת ואחת מכשלוש מאות הרשומות המפלצתיות בספר. טוב, לפחות את הטקסט החופשי – אמרתי שאני לא חובב של סטטיסטיקות.

armor entry

נתונים

אם כבר הזכרנו סטטיסטיקות, אז ככה נראה בלוק נתונים של מפלצת במו"ד 5:

1) כותרת: שם המפלצת וסיווג כללי שלה, בתוספת נטייה.

2) פרטים קריטיים: דירוג שריון, נקודות פגיעה (קוביות אקראיות, או מספר ממוצע) ומהירות.

3) תכונות ותוספים. חשוב לכל דבר לא-קרבי שהמפלצת יכולה לנסות.

4) חסינויות, חושים, שפות ודירוג אתגר. כישורים וגלגולי הצלה לא-סטנדרטיים, אם יש.

5) יכולות ומאפיינים.

6) פעולות אפשרויות, כולל נתוני התקפה.

ברוב המקרים אפילו ליצורים הכי חזקים ובעלי אפשרויות, דרקונים למשל, יש בלוק נתונים שאינו עובר באורכו את מחצית העמוד.

 

אני מבסוט מהבחירה לשים בכל שורה שיש בה נזק התקפה או סך נקודות פגיעה גם את הקוביות שיש לגלגל וגם את המספר הממוצע. האפשרות הראשונה טובה למנחים שרוצים גיוון יותר גדול ואקראיות, והשנייה  למנחים שקצרים בזמן או מעדיפים עקביות.  ברשומה עתידית אני מתכוון להשוות גלגוליה של מפלצת כלשהי בין ספרים ממהדורות שונות, ושם אכנס לבלוק הנתונים ביתר פירוט.

עיצוב

לחצו להגדלה

לחצו להגדלה

נחזור לתמונה הכללית: הספר, על מאות עמודיו, עשוי ברמה גבוהה מאוד, כפי שהורגלנו\קולקלנו על ידי מכשפי החוף (אשפי החוף?) . הכריכה מרשימה מאוד, "זולגת" מהחזית לאחור ועושה רושם עמיד ביותר – מספיק עמיד שבני בן השנתיים כבר דפדף בספר עשר או עשרים פעם ולא נראה עדיין דף קרוע או מתפרק. הדפים בעלי מרקם שמעניין את העין, אך אינו מקשה על הקריאה. ישנם איורים בעפרון שמעטרים דפים פה ושם, בנוסף לאלמנט העיצובי החשוב ביותר לספר מסוג זה: ציורי המפלצות עצמם.
האחרונים הם ברמה הגבוהה לה אנו מצפים, עשויים בדיוק, בחן ובצבעים עשירים, כיאה למה שאמור להדליק את הדמיון למנחה ואת חושי הסכנה לשחקנים. גופני הכתב שבשימוש ברורים והעימוד פשוט ואלגנטי. הזאטוט שלי מעדיף את מדריך המפלצות של המהדורה החמישית על פני כל אחד מהאחרים שיש בספרייה הביתית, ובהפרש ניכר.
אם הייתי *חייב* למצוא משהו לא בסדר, הייתי אומר שאני מעדיף שמיקום ה"לשונית" בשוליים המציינת את האות הייתה ממוקמת בגובה שונה בין אות לאות, מ-A ועד Z, אבל זה באמת להיטפל לשטויות.

מבנה

בין הכריכות מתחלקים 352 עמודי הספר לחמישה חלקים בלתי-שווים בעליל. מבוא, רשימת מפלצות, רשימת חיות, רשימת דמויות מנחה (דב"שים) ואינדקס.

מבוא

המבוא בן שמונת העמודים מכיל הסברים קצרים על כל סעיף בבלוק הנתונים שראינו בהתחלה ואף עמוד הנותן דוגמאות לסביבות שונות בהן ימצאו יצורים בעולם מו"די ומגרה את הדמיון. כאיש מו"ד מנוסה, ההסבר העיקרי לו נדרשתי היה לשתי המצאות חדשות של מהדורה 5: פעולות אגדיות ופעולות מאורה. פעולות אגדיות הן פעולות שמייחדות את היצורים החזקים ביותר – בוהים, דרקונים בוגרים, הטראסק ועוד. פעולות אלה משנות את הדינמיקה של הקרב בכך שהן מופעלות בסוף תור של יריב, עד שלוש בסיבוב, ומונעות מיצור אדיר יחיד להיות מוצף ומשותק על ידי חבורה גדולה. לדוגמה, אדון המומיות יכול להפוך למערבולת חול בלתי פגיעה, להטיל קללה איומה, או סתם להתקיף שוב.
פעולות המאורה דומות בכך שגם הן קורות מחוץ לתורה של המפלצת, והן מיועדות ליצורים שידועים במאורותיהם כמו אבולתים, ליצ'ים וכמובן דרקונים. הן פועלות בתחילת כל סיבוב קרב, נותנות טעם שונה ומיוחד לקרב מול מפלצות אלה במאורתן, ומגדילות את הסכנה (וכמובן את דירוג האתגר). ספינקסים, למשל, יכולים לשנות את מעבר הזמן בתוך מאורתם, או להעביר את עצמם ואחרים למישור קיום אחר.
ישנם גם יצורים שעצם קיום מאורתם משפיע על הסביבה הקרובה, כמו שהאזור סביב ביתו של חד-קרן עמיד בלהבות, מקל על התחבאות וריפוי, ומדחיק קללות.

רשימת המפלצות

רשימת היצורים ארוכה מאוד, ומכילה את כל המי-ומי של מפלצות מו"ד. כשקראתי את הספר, לא יכולתי להבחין במפלצות שחסרות לי – משהו שהיה אחד מהמטרות של מעצבי הספר, אם זכרוני של כתבה ישנה אינו מטעני. וזה טוב, כי באחד עשר החודשים שחלפו מאז שיצא הספר לאור, מכשפי החוף לא פרסמו ספרי מפלצות נוספים ולא הודיעו על כוונה להוציא כאלה בקרוב (אם כי יש מפלצות נוספות בהרפתקאות שיצאו לאור). גובלינואידים, שדים וענקים שוכנים כאן יחד עם אל-מתים, גלמים ויסודנים. הצד השני של אותו המטבע הוא שאין כאן אף לא מפלצת חדשה אחת, אם איני טועה.

לב החיבה שלי לספר הזה נמצא במה שבעצם כתוב על כל מפלצת, מה שתופס את רוב המקום בעמוד (ולרוב לכל מפלצת מוקדש עמוד אחד) – סיפור הרקע שלה, הסברים על מהותה, ורמיזות איך יכולה להיראות אינטראקציה של דמויות השחקן עם שוכנת העמוד. יש שורה בתיאור של מפלצת החלודה שמתארת כי אם היא מואכלת היטב היא ניתנת לאילוף וגידול. פסקה בתיאור הרוח (Ghost) מסבירה שהדרך הטובה ביותר להיפטר מרוח היא לפתור את ענייניה הבלתי-גמורים. מוזכר שפיראטים לפעמים משחדים צבי דרקון באוצר כדי להגן על ספינותיהם, עברם העצוב של הגרימלוקים והקואו-טואה נידון וכמה פסקאות מוקדשות לטבעם השובב של הפיקסים ולכך שקוסמים רבים מחפשים להשיג את האבק שלהם. התחושה שקיבלתי מקריאת חלק זה, שהוא רוב הספר, היא שהמפלצות שם כדי להיות אתגר, כדי להיות חלק מהעולם, וכדי לספר סיפורים. לא רק כדי להיות מטרה לגלגול קוביות. וזה, לדעתי פשוט מעולה.

lichרשימת חיות

נספח זה הזה אינו מכיל חיות בלבד, אלא גם מפלצות רבות שלא היה טעם או רצון להקדיש להן עמוד, ולכן המחברים הסתפקו בבלוק הנתונים, ולעתים בתוספת של כמה מילים. יצורים פשוטים שהעניין ברקע שלהם מועט מקשטים עמודים אלה, בהם כלבי הבהוב מצטרפים לדובים חומים, וזאבי חורף עומדים לצד עכבישי פאזה, גרסאות ענק של חיות ושלל נחילים.

דמויות מנחה

הנספח האחרון מכיל 21 סוגים של דמויות מנחה (נאפסים, דב"שים, קראו להם מה שתרצו) עם כמה עצות כיצד ניתן להתאים אותם לדרישות.

אינדקס

יש אינדקס של כל בלוקי הנתונים, של היצורים ברחבי הספר ובשני הנספחים.

סיכום

כפי שכתבתי בהתחלה, אני מאוד מחבב את הספר הזה, שבאופן מסורתי הוא הכי משמים משלושת ספרי הבסיס. אמנם טיפה חסרים לי כמה דברים שהיו במהדורות קודמות, כמו ההצעות להיתקלויות ברמות אתגר שונות לכל מפלצת (מו"ד 4), "מספר מופיעים" (מהדורה 2) או אוצר (מהדורה 3), אבל אני חושב שהמדריך הזה הוא בין הטובים שיצאו, אם לא הטוב בהם, והוא ישרת נאמנה כל מנחה שמעוניינת ביצורים למערכה שלה, בין אם חיות אותן לצוד או מהן לחמוק, תפלצים איומים להילחם בהם, או מלאכים להיעזר בהם. ואם אתם משחקים מו"ד, ברור שתצטרכו כזה ספר.

2 comments to “מו"ד 5: מדריך המפלצות”
  1. מסכים עם כל מילה.
    זו המהדורה שגרמה לי לחזור למשחקי מו"ד, ולהראות שלא צריך מליוני ספרי הרחבה בכדי להנות ממשחק תפקידים משובח.
    לאחר שמונה חודשים של הנחיית Hoard of The Dragon Queen (ועדיין לא סיימנו את ההרפתקאה), אני התאהבתי במשחק הזה מחדש.

  2. Pingback: פרק 123 - קרב-רב | על כתפי גמדים

Comments are closed.