גלגוליו של בוהה

beholder

בעקבות כתיבת הרשומה על מדריך המפלצות של מו"ד 5, עיינתי להנאתי באוסף ספרי המפלצות שנח לו על מדפי הספרייה שלי וחשבתי שיהיה נחמד לראות איך התגלגל תיאור המפלצות ממהדורה למהדורה. חשבתי להתמקד במפלצת אחת כדי לחדד את הנקודה, ואם כבר בוחרים מפלצת, הרי שזה חייב להיות דרקון בוהה.

דרקון  בוהה הוא חיה מרהיבה, חזקה, קסומה, אינטיליגנטית ולרוב מרושעת. הוא מופיע בכל המהדורות של מבוכים ודרקונים (לפחות, בכל אלה שיש לי גישה אליהן) וככזה, דרקון בוהה הוא יצור טוב כנקודת השוואה בין מהדורות שונות. למהדרין, אפילו כתבו עליו ברחבה יתרה במהדורה שלישית בספר Lords of Madness Draconomicon. מיותר לציין, כמובן, שעל המפלצת הזו מבוסס שם המשחק ביססו סדרת משחקי מחשב (Eye of the Beholder).

beholder 1e

מהדורה ראשונה

אז מה היה לנו ב-1978? חצי עמוד שחור-לבן, במגדיר המפלצות הראשון, הכולל תמונה קטנה שלא מפחידה אף אחד מעל גיל 4. בלוק הנתונים קצר מאוד ומכיל דברים שייעלמו מן העולם בגרסאות מאוחרות יותר, כגון -מה הסיכוי שהבוהה בבית (80%), ואילו יכולות פסיוניות יש לו (אין). אפשר גם לראות שאין נתונים על נקודות ניסיון, שהמנחה היה אמור לחשב בעצמו, ושהתכונה היחידה המוזכרת היא תבונה.

לגבי הטקסט עצמו, המקום מועט ולכן הסתפק המחבר בתיאור פיזי, השפעות העיניים השהן המאפיין הראשי של הבוהה וב…יכולות הרגנרציה של עיני בוהה ושימושן עבור קוסמים(?!).

beholder 2eמהדורה שנייה

לאוגדן המפלצות, שהיה מקורי בכך שזה היה בעצם קלסר, אליו הוכנסו דפים בודדים אשר על כל אחד מפלצת או יותר, הייתה הגבלה מעניינת: משום מבנהו, אף, תיאור של מפלצת לא יכול היה לחרוג מהדף לדף שכן, מכיוון שהאוגדן תוכנן כך שניתן להוסיף ולהחסיר מפלצות תוך שמירה על סדר האותיות. אי-לכך לדף הבוהה הוצמד בן דוד רחוק ורטוב, "עין המעמקים". בנוסף לתיאור הפיזי ויכולות הקרב, ניתן למצוא בטקסט גם תיאור אופי קצר…ומתכון לשיקויי ריחוף.

בלוק הנתונים מלא סעיפים טכניים כמו מוראל ותלד"ס (THAC0), אבל גם סעיפים אקולוגיים כמו התארגנות, סביבה מועדפת, מחזור פעילות ודיאטה. מתקבל כבר הרושם שהבוהה הוא יותר מצורה עגולה בה נתקלים במסדרון למטרת קרב.

בשלהי ימי מהדורה 2 יצא מדריך מפלצות שאסף מפלצות מהתוספים השונים של האוגדן, ושם כבר היו מעל עשרה קרובי משפחה רחוקים של הבוהה.

beholder 3eמהדורה שלישית

הו, סוף סוף בוהה שנראה כמו משהו שצריך לפחד ממנו, ולא כמו בלון ממסיבת יום הולדת של ילדים מוזרים. במהדורה הזו כבר היו לבוהה סוג (Aberration), יוזמה, הופעה של העיניים כהתקפות ראשיות, וגם גלגולי הצלה, כל התכונות, מיומנויות וכישרונות. נוסף גם דירוג אתגר, האוצר איבד את האותיות שלו ויש אפילו אפשרויות לגרסאות גדולות יותר. אין ספק שצבע מוסיף הרבה, והעיצוב ככלל משוכלל ומושך יותר.

פירוט התקפות העיניים המוכרות של הבוהה כבר תופס כמעט עמוד שלם, אבל נשאר מספיק מקום לתיאור חברת הבוהים (החברה הבוהה?) וזהו המקום הראשון מחוץ לחוברת Lorebook of the Void, מעולם המערכה של Spelljammer (שכולי תקווה שישוקם) בו מתוארים הבוהים כגזענים כלפי בוהים אחרים ובעלי תסביך גדולה – מה שמציל את שאר היקום מכיבוש עריצי העיניים, כנראה.

beholder 4eמהדורה רביעית

בו!
ככה הרגשתי כשדפדפתי לבוהה של מהדורה רביעית. כפי שניתן לראות (בעשר עיניים), יש עמוד שלם שמוקדש לתמונה ועמוד נוסף לכל השאר – כל השאר זה בעיקר נתונים לשני סוכי בוהים (כמנהג מהדורה רביעית, יש נתונים בכמה דירוגי אתגר לכל סוג מפלצת, והצעות לתכנון התקלות), אבל אין התייחסות לבוהים מחוץ לקרב.

beholder 5e 1 beholder 5e 2מהדורה חמישית

אין ספק שמגדיר המפלצות נותן הכי הרבה כבוד לבוהה: ארבעה עמודים שלמים מוקדשים לאדון המבטים, וכוללים, בנוסף לאיור נאה, שני בלוקי נתונים אימתניים (לבוהה וקרובו האל-מת) בנוסף לתיאורים מפורטים של התנהגות בהתקלות יחד עם גישה לחיים – קסנופובית ועריצה ככל שתהיה. הפירוט הנ"ל זה חלק גדול ממה שאהבתי במגדיר הזה.

…אה, ומדוע לא בחרתי בדרקון, באמת? בגלל שהדרקונים מקורם מיתי ואגדי, ונוכחותם מושפעת מכך, ואילו הבוהה נולד וחי רק בתוך משחק התפקידים "מבוכים ודרקונים" – ואי לכך אולי מראה טוב יותר מה הכוונות של יוצרי המשחק בבואם להציג יצורים פלאיים ומפלצות מעוררות פחד.

 

נראה שקרנו של הבוהה בעלייה ממהדורה למהדורה (אולי במהדורה שישית כבר יקבל עשרה עמודים?!). איזה בוהה הכי הרשים אתכם? האם יש לכם מפלצת החביבה עליכם באחד מספרי המפלצות, אולי כזו שאתם מחכים שתחודש למהדורה חמישית? האם אתם מעדיפים ספרי מפלצות של משחק תפקידים אחר? ספרו לנו בתגובות.