מסקנות מדרקוניקון 2015

דרקוניקוןמסקנה ראשונה: אם אתם מגיעים לכנס של גיקים, קחו בחשבון שכולם יגיעו בזמן.

אני בחור די לחוץ. ככזה, אני משתדל להגיע מוקדם למקומות שאני לא מכיר; בטח אם אני אמור להעביר בהם הרצאה ושני סבבי הדגמה למשחק קלפים מצחיק ומגניב עליו אני עובד. משחק שאני מתכנן להוציא בעזרת מימון המונים בעוד כמה חודשים (אהמ אהמ, תוכן שיווקי, אהמ אהמ). היתרון של הגעה מוקדמת למקום כלשהו היא שבדרך כלל אתה לא צריך לחכות בתור. בדרך כלל יקדם את פניך איזה מתנדב עייף שלא מבין מה נפלת עליו כל כך מוקדם בוקר וינפיק לך כרטיס. החיסרון הוא שתצטרך לחכות עוד איזה שעה כדי שאנשים אחרים יגיעו. זו חתיכת צרה בכנס של משחקי קופסא. בעיני רוחי כבר ראיתי את עצמי יושב עצוב עם קופסת משחק בפינה של השולחן, מחכה. אז הדבר הראשון שעבר לי בראש כשנחתתי למרגלות בית הצנחן ברמת-גן היה: "WTF?".

למולי ניצב תור ענק של אנשים שרק חיכו להירשם ולהיכנס לאולם הכנס ולכיתות ולחדרים הרבים בהם הועברו משחקי תפקידים והרצאות (או ליתר דיוק הרצאה אחת: ההרצאה שלי).

הצד החיובי של קהל כל כך מסור הוא שהמקום התחיל להיות מלא ושוקק פעילות כבר בתשע בבוקר ולמרות שנאלצתי להתייבש בתור להרשמה (פחות להתייבש, יותר להירטב מהלחות המגעילה של מישור החוף), הכניסה לאולם הגדול הייתה מדהימה. המון שולחנות ארוכים נפרשו באולם, סביבם התקבצו קבוצות קבוצות, של אנשים נלהבים שכבר התחילו לשחק במשחקי הקופסה שחולקו על ידי מארגני הכנס (מבית היוצר של הפונדק). במרכז החדר, על אחד השולחנות הוצבו מיניאטורות מרהיבות של משחק הנקרא Warhammer 40000 על ידי מוח משחקים וחושבים. ליד שולחן המיניאטורות העבירו לאורך היום סדנאות לצביעת מיניאטורות שונות המשמשות במגוון סוגים של משחקי קופסה. מסביב לחדר היו דוכנים שמכרו משהו כמו זיליון משחקי קופסה ועוד כל מיני כלי נשק ותכשיטים מסוגים שונים. בקיצור, גן עדן לגיקים.

בזמן הקצר שנותר לי לפני ההרצאה קפצתי אל ספריית המשחקים שם פגשתי את גילי קליינברג, המארגנת של מפגשי משחקי הלוח בירושלים ויחד ישבנו למשחק קצר של The Resistance (סקירה בהמשך) אליו הצטרפו עוד חמישה אנשים, ביניהם גם שיאל אורן, יזם ערבי בית המרזח. מאוחר יותר גם ערכתי היכרות עם סער שי, ממפתחי המשחקים הכי לוהטים שקיימים היום בשוק הישראלי. בקיצור, מינגלינג עם כל הסלבס…[*אזהרת לעז קרבה* – עורך-בוט].

דרקוניקון 2015

מסקנה שניה: אם אתה רוצה לשחק, שחק. אל תדבר.

ההרצאה שהעברתי עסקה בשאלה מדוע דווקא בעשור האחרון אנחנו רואים התעוררות עולמית כל כך גדולה בכל הנוגע למשחקי קופסה, עד כדי כך שיש רבים המגדירים את העשור הזה כ"תור הזהב של משחקי הקופסה".  אל דאגה, פוסט שמסכם את ההרצאה בוא יבוא.

לדעתי ההרצאה הייתה מעולה. הקהל נהנה ואף אחד לא נרדם אבל אני חושב שאין הנחתום מעיד על עיסתו כך שאני לא הבן אדם להעיד. במקום זה, אתם יכולים לשאול את כל שבעת האנשים שהגיעו. כן, שבעה אנשים. בנוסף לשני אחים שלי, אותם אני לא יכול להחשיב.

אני חייב לומר שלא הגעתי לכנס עם ציפיות גדולות אבל קיוויתי שיגיעו עשרה אנשים לפחות. בכל מקרה, לא יכולתי להאשים את כל מי שלא בא. אם היו מציגים בפני שתי אפשרויות: האחת היא לשחק משחקי קופסה והשנייה לשמוע הרצאה על משחקי קופסה, אני חושב שדי ברור לי במה הייתי בוחר [ע"ע חוק דימט – העורך].

אבל מעז יצא מתוק והקבוצה הקטנה ששמעה את ההרצאה על משחקי הקופסה דרשה ממני לשחק את המשחק שפיתחתי בעצמי, הם נהנו והיה אחלה.

סחבק מעביר הרצאה.

סחבק מעביר הרצאה.

מסקנה שלישית: אל תיתן לאוטו שלך להרוס לך את היום.

אחרי ההרצאה סופסוף התפנה לי זמן כדי לעשות את מה שבאמת רציתי. היו לי כמעט שעתיים עד ההצגה של משחק הקלפים שלי, אז אספתי את שני האחים שלי ויחד שאלנו משחק מהספרייה. אבל בשנייה שהתיישבתי הטלפון שלי צלצל. אשתי על הקו השני. האוטו לא מניע. מאותו הרגע הפכתי למרכזיה שדואגת גם לחברת הגרירה וגם לתיאום בין הכוחות (האוטו נתקע בלב רמת גן ואשתי והילדים היו צריכים להגיע לקריית שמונה…) עד שהכל הסתדר.
"הסתדר" הוא מונח נתון לפרשנות כי הרכב תוקן על ידי ניידת השירות רק כדי לשבוק חיים באופן טוטאלי כמה קילומטרים מהמקום בו תוקן. שוב נאלצתי להפוך למרכזיה ושוב לא שיחקתי!!!

אז וויתרתי על המשחק עם האחים וכבר הגיע הזמן להציג את משחק הקלפים שפיתחתי. המשחק זרם, היו צחוקים ועושה רושם שהשחקנים נהנו – שזה ממש מגניב כי החלום הגדול של כל מפתח משחקים היא שאנשים ייהנו מהמשחק שלו.
זה, ולעשות בוחטה של כסף. [רמז: מפתחי משחקי קופסה לא עושים בוחטה של כסף – עורך ריאלי].

מסקנה רביעית: אם הם לא משחקים איתך, הצטרף אליהם.

אל הסיבוב השני של המשחק שלי נרשמו רק שני אנשים וגם הם דפקו ברז בטענה שאחד מהם הרגיש לא טוב. אז מצאתי את עצמי משוטט בחוסר מעש, מחפש לנסות את המשחק הבא כשפתאום, משום מקום, התנפלה עליי קבוצת אנשים ששאלו אם אני מעוניין להצטרף אליהם למשחק של Coup שאחד מהם רכש בכנס.

כמובן שהסכמתי…בתנאי שישחקו אחר כך את המשחק שלי. סחבק לא פראייר… כך גם פגשתי את תומי זנדשטיין, הלא הוא תומיקס שהציג גם הוא משחק קופסה אותו הוא מפתח בימים אלה. אז שיחקנו Coup והיה כיף. אחר כך,הם שיחקו את המשחק שלי וגם כאן המשוב היה חיובי ביותר. הידד!!

יצא, אם כן, שהייתי בכנס לכל אורכו. הדבר היפה אליו שמתי לב הוא שלא היה רגע מת אחד. לכל אורך הכנס השולחנות היו מלאים, אנשים עברו ממשחק תפקידים למשנהו, הסתובבו עם מסיכות זאבים וחרבות מעץ והתנסו במשחקים חדשים. הסבב האחרון של המשחקים נמשך עד סוף הערב והמארגנים נאלצו להתחיל לקפל שולחנות לאנשים ששיחקו כדי להזיז אותם.
אם אתם שואלים אותי, מדובר בהצלחה.
או באנשים נעדרי מודעות חברתית שלא מבינים מתי צריך להתקפל.
או גם וגם.

 

6 comments to “מסקנות מדרקוניקון 2015”
 1. לא הייתי אבל כתוב היטב! (וערוך יתר על המידה!)

 2. היו גם מלא משחקי תפקידים בכנס, אבל אולי זה לא הנקודה כאן.

  • עמית, אין כאן "נקודה" אלה הן פשוט ההתרשמויות של צוריאל. אתה מאוד מוזמן לספר על ההתרשמות שלך, או דברים מענינים אותם שיחקת, כאן בתגובות.

   • התרשמויות מאולם משחקי התפקידים (אי שם למעלה בקומה השלישית (או שניה תלוי מאיפה סופרים).
    חדר גדול עם אקוסטיקה לא משהו, היקשה על הרצת משחקים. מבחר משחקי תפקידים עצום! עם שיטות שונות ומשונות. לדעתי כל אחד יכל למצוא משהו שיתאים לו.
    צוות הסערה פתח משחקים ללא מנחים, אז בסבב ערב נותרו שחקנים רבים שנרשמו למשחק אך לא היה מנחה.
    התנדבתי לעזור לכן, קיבלתי הרפתקה של ליגת הגיבורים להריץ במהלך סבב צהריים. הרפתקה קשה ולא מאוזנת בכלל לדמויות דרגה 1.
    פאנל מחתרתי חינמי של מנחים מובחרים נפתח לפתע בהפסקה בין סבב בוקר לסבב צהריים. רק חבל שהיה קצר (שעה זה לא מספיק).
    בשורה תחתונה אני נהניתי, כנס מעולה ומומלץ בחום לכולם.

 3. תודה על פרסום ההתרשמות עמית.
  כבר כתבתי בפוסט שפרסמתי על משחק הקופסא "דסנט" שלא איש משחקי תפקידים אני אז סליחה.

Comments are closed.