עבודה + מסיבה = משחק?

PartyGames

כמו הרבה אנשים שאוהבים משחקים, אחד התסכולים שלי הוא אי היכולת לגרום לאנשים אחרים לשחק. שוב ושוב אני מוצא את עצמי פוגש אנשים שתאורטית הייתי שמח לשחק איתם משהו (הכי נפוץ: אשתי) אבל הנסיבות החברתיות, הסיטואציה או אלוהים מכתיבים שזה לא יקרה, ורק נשב סביב איזו כוס קפה, פשטידה או (רחמנא ליצלן) טלוויזיה. זה קורה לי עם הוריי והמשפחה, עם חברים ומשפחה של אשתי, ובכלל, כל מפגש שאינו עם אנשים מתחום המשחקים.

לשמחתי, לאחרונה הצלחתי דווקא לחורר חור קטן בחומה הזו, דווקא בתחום האנשים העובדים איתי. בשנה-ומשהו האחרונות הרצתי מפגש היכרות עם משחקי תפקידים לקבוצה אחת, הבטחתי אחד כזה לקבוצה שניה (אבל זה התבטל) וארגנתי שני משחקים למפגשי צוות, שעליהם אני רוצה לספר כאן.

wits and wagers
לאירוע רב משתתפים צריך מה שנקרא "משחק מסיבה" – משחק קל להבנה שלא לוקח זמן רב ומאפשר מספר רב של שחקנים. במפגש הצוות הראשון, אירוע חברתי לאנשי הצוות שלי שהתקיים בבית של אחד מהם, הבאתי את Wits & Wagers – הרהורים והימורים, בתרגום חופשי. זהו משחק טריוויה, בו השוס הוא שבעוד שכדאי לדעת את התשובה לשאלה – כולן תשובות מספריות במשחק הזה – יותר חשוב לדעת להמר מי נתן תשובה הכי מדויקת. כל משתתף (או זוג, או שלשה – תלוי כמה משתתפים יש) כותב על כרטיס את התשובה שלו לשאלה ובשלב הבא התשובות מסודרות לפי ערכן על סרגל והמשתתפים יכולים להמר באסימונים (שיכולים לייצג כסף אמיתי , אם אתם בקטע של הימורים, התמכרות וקריסה נפשית) של מי התשובה הכי מדויקת. מי שצודק זוכה באסימונים, עם מכפיל שגדל ככל שמתרחקים מהתשובה הבינונית, ומי שלא…מפסיד.

זה משחק מהיר בעל אורך קבוע, ולדעתי החיסרון העיקרי שלו הוא בשאלות האמריקאיות מדי (מה המרחק במיילים בין וושינגטון לניו-יורק, באיזו שנה חטפו חייזרים את הנשיא קנדי וכו') שאותו העלמתי בעזרת ניסוח שבע שאלות חדשות למשחק, שעסקו כולן בצוות שלנו ועבודתו. הערב והמשחק עשו את עבודתם היטב, עד כדי כך שלמפגש השני כבר הזמינו שאארגן משחק.

werewolf

למפגש השני החלטתי להחליף משחק ולהריץ סיבוב של Werewolf, הנודע גם בכינוי "מאפיה". היתרון גם במשחק הזה הוא פשטות וגמישות במספר השחקנים. למי שלא מכיר יש הסבר בקישור, אבל בקצרה זה משחק הצבעות בו שני שחקנים מנסים לחסל אחד מהשאר כל תור כאשר השאר מנסים לגלות מיהם אנשי הזאב. גם כאן התאמתי את המשחק לקבוצה כך שבמקום לשחק כפריים לחוצים שמנסים לגלות מי אנשי הזאב בכפר, המשתתפים היו אנשי הועד המנהל של החברה בה אנו עובדים, שניסו לאתר מרגלים מחברה מתחרה. המשחק עבד היטב, אם כי נתגלה שלא כל המשתתפים הבינו היטב את פוטנציאל התככים והמזימות הגלום בו.
שווה להזכיר שבכוונה לא בחרתי בגרסת One Night Ultimate Werewolf, כי אני מרגיש שהיא פחות ברורה לשחקנים חדשים ויותר קשה להעביר בה את התחושה המאיימת.

אז מה למדנו? משחקי מסיבה יכולים להיות כיפיים ומוצלחים, בין אם בקרב עמיתים לעבודה, או חברי הכיתה של הילד שלכם, בעיקר אם מתאימים אותם לקהל. הם גם יכולים להוות שער כניסה לעולם המשחקים עבור אנשים שאינם בתחום, אבל זה לא טריוויאלי. אם יש לכם סיפורים ואנקדוטות על משחקי מסיבה מוצלחים – הבו אותם בתגובות.

2 comments to “עבודה + מסיבה = משחק?”
 1. One night דווקא נפלא לקבוצות מתחילים, בעיקר כשמדובר בחבר'ה תחרותיים שלא נוהגים לשחק יחד. אם לוקח זמן להבין – נשארים סיבוב שניים אם אותן הדמויות. אם כולם הבינו, מבלגנים את הקלפים, מוסיפים דמויות ולא יוצאים מהלופים האינסופיים של הכאוס וחוסר השליטה שהמשחק הזה יודע להציע. משחקים את זה פעמיים בשבוע בממוצע כבר כמעט חודשיים ובקושי הוספנו דמויות מהרחבות. אה כן, וזה חינמי לגמרי, והאפליקציה מעולה. אין מילים לתאר -משחק הפרסונות הטוב ביותר לדעתי.

  wits מלא אלמנטים וכלים שלדעתי גורמים להכל להיות כבד, מלאכותי והכי גרוע – מחייב. למה לכולנו יש עט? למה יש שעון חול ב2016, לוח… אם כבר הימורים – Perudo זה סיפתח מעולה שלא מצריך עריכת שולחן מורכבת, מינימום אלמנטים, ממשק פיזי ומינימלי, סיבובים מהירים ותכלסיים ומלא הזדמנויות לטראש טוק. הו הטראש טוק.

  • היי שחיגר, תודה על התגובה.

   אתה מדבר על One Night Ultimate Werewolf? מה חינמי בו? העותק שלי נקנה בכסף מלא.
   בנוסף, אילו לולאות יכולות להיות לך כאשר יש רק סיבוב אחד במשחק? בשיחות הניחוש בין השחקנים?

   לגבי W&W, שיחקתי בו לא מעט גם בו ושיחקתי בפרודו (הידוע בשמו המקורי Liar's Dice), ואף אחד מהם לא מעודד יותר טראש טוק מהשני – זה לגמרי אצל השחקנים.
   מדוע יש שעון חול? כדי שאנשים לא ייקחו נצח וחצי בחשיבה ובניחוש -הרי רצית סבבים מהירים. חצי דקה זה מהיר. או שהבעיה שלך היא שזה שעון חול ולא יישומון בטלפון?
   אתה שואל למה יש עט – באיזו צורה אחרת היית מסדר את זה? אתה רוצה לזכור מי הימר על איזו תשובה בע"פ בשבעה שחקנים?
   אני לא רואה איך W&W ופרודו הם באותה קטגוריה. אחד הוא משחק בילוף קצר (מה שאתה קורא סיפתח) והשני הוא משחק טריוויה והימור לקבוצה גדולה של אנשים.

Comments are closed.